MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kłos w uchu psa – zagrożenie, które może kosztować zdrowie twojego pupila! Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i szybko zareagować

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Tak wyglądają suche kłosy, które są niezwykle niebezpieczne dla czworonogów
Tak wyglądają suche kłosy, które są niezwykle niebezpieczne dla czworonogów PSZ/Polska Press
Psy kochają zabawę na świeżym powietrzu, zwłaszcza w miejscach, gdzie mogą się porządnie wybiegać. Jeśli mieszkasz na obrzeżach miasta lub na wsi, tym bardziej mogą swobodnie buszować w skupiskach traw. Warto jednak zachować czujność i po spacerze obejrzeć swojego pupila. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o kleszcze. Kłos w uchu psa może wydawać się błahym problemem, ale w rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszego czworonoga. Co zrobić w takiej sytuacji? Sprawdź!

Spis treści

Kłos w uchu psa – dlaczego jest to tak niebezpieczne?

Psy uwielbiają obwąchiwać nowy teren i trudno im się dziwić – mają bardzo czuły zmysł węchu i wiedzą, jak z niego korzystać. Podczas odkrywania nowych zapachów są tak pochłonięte swoją czynnością, że nawet nie czują (o ironio!), jak coś wbija im się do ucha lub nosa. Dopiero po jakimś czasie ciało obce daje o sobie znać. Ale po kolei.

Kłos to kwiatostan niektórych traw i zbóż, w którym po przekwitnięciu dojrzewają nasiona. Jest on suchy i ostry, dlatego tak łatwo może wbić się w ucho, oko lub łapę czworonoga, a nawet przedostać się do jego dróg oddechowych. Ostry wąs kłosa, jeśli dostanie się w któreś z wyżej wymienionych miejsc, może wywołać szereg nieprzyjemnych objawów, które w najlepszym wypadku – spowodują lekki dyskomfort, w najgorszym – ciężki uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć psiaka.

Tak wyglądają suche kłosy, które są niezwykle niebezpieczne dla czworonogów
Tak wyglądają suche kłosy, które są niezwykle niebezpieczne dla czworonogów PSZ/Polska Press

Jak rozpoznać, że pies ma kłos w uchu?

Jeśli kłos wbił się głęboko w ucho zwierzaka, będzie nam bardzo trudno dostrzec go gołym okiem. W przypadku gdy mamy podejrzenie, że nasz pupil zmaga się z ciałem obcym, należy go bacznie obserwować. Jeżeli kłos dostał się do ucha psa, mogą pojawić się następujące objawy:

  • trzepanie uszami,
  • nienaturalne przekrzywienie łba,
  • intensywne kichanie,
  • obrzęk w okolicy ucha,
  • wysięk z ucha,
  • apatyczność,
  • gorączka.

W razie wystąpienia ww. objawów należy jak najszybciej udać się do weterynarza w celu poszerzenia dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W niektórych wypadkach lekarz może nawet zalecić chirurgiczne usunięcie ciała obcego. Najważniejsze to nie dopuścić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. przerwania błony bębenkowej, utraty słuchu lub problemów z równowagą.

Kłosy – gdzie jeszcze mogą się wbić?

Ucho psa to nie jedyne miejsce na ciele psa, gdzie mogą się wbić kłosy. Możemy je także znaleźć:

  • na skórze,
  • w przewodzie pokarmowym,
  • pod powieką,
  • w łapie,
  • w gardle.

Szczególną czujność zachowajmy, jeśli po spacerze nasz pies zachowuje się w nietypowy dla niego sposób, np.:

  • uporczywie trze oko,
  • pociera łapą o łapę,
  • kaszle,
  • ma trudności z oddychaniem,
  • wymiotuje.

Wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia psa są kłosy, które dostały się do przewodu pokarmowego i grożą uszkodzeniem błony śluzowej żołądka. Początkowe objawy łatwo zbagatelizować lub przeoczyć, co może mieć tragiczne skutki dla naszego zwierzaka. Jeśli w porę nie zauważymy, że zwierzak męczy się z ciałem obcym, może dojść do powstania ropnych stanów zapalnych, zwłaszcza w przestrzeniach międzypalcowych i okolicach brzucha oraz pachwin.

Zobacz, jak wygląda usunięcie kłosa z łapki psa:

Jak zapobiec wbijaniu się kłosów w ciało psa?

Nie ma skutecznego sposobu, chyba że przestaniemy wyprowadzać zwierzę w miejsca, gdzie jest dużo suchych traw i zbóż. Nie warto jednak odbierać mu radości z hasania w szczerym polu, lepiej postawić na profilaktykę. Po każdym spacerze warto zajrzeć do ucha psa i oglądnąć jego brzuch oraz łapy. Jeśli dalej mamy obawy co do bezpieczeństwa naszego czworonoga na spacerze, warto pomyśleć o zakupie ochraniaczy na uszy (tzw. snoodów), które zminimalizują ryzyko wbicia się kłosa w ucho zwierzaka.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kłos w uchu psa – zagrożenie, które może kosztować zdrowie twojego pupila! Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i szybko zareagować - RegioDom.pl

Wróć na miasteczkoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto