Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura oskarżyła byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich! Zarzuty niegospodarności dotyczą...

Patryk Drabek
Akt oskarżenia obejmuje m.in. byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich
Akt oskarżenia obejmuje m.in. byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich Marzena Bugała-Azarko
Do Sądu Okręgowego w Katowicach skierowano akt oskarżenia obejmujący m.in. byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich. Chodzi o tzw. zmowę przetargową na dostawę taboru kolejowego. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Sprawa dotyczy przetargów z 2012 roku. Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, który obejmuje pięć osób - byłego prezesa i wiceprezesa Kolei Śląskich, byłego prezesa firmy Inteko sp. z o.o., prezesa firmy, która była kontrahentem spółki, a także byłego pracownika Kolei Śląskich. Przyznał się tylko ten ostatni. Pozostali utrzymują, że są niewinni.

- Wszyscy oskarżeni odpowiedzą za przestępstwo polegające na udziale w zmowach przetargowych na dostawę taboru kolejowego - poinformowała we wtorek prokurator Marta Zawada - Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. - Ponadto byłym członkom zarządu Kolei Śląskich zarzucono także przestępstwo niegospodarności związane z wyrządzeniem szkody w kwocie 43 milionów złotych w mieniu takich podmiotów jak: Koleje Śląskie sp. z o.o., Inteko sp. z o.o., GPW S.A. oraz GPW Dystrybucja sp. z o.o. Były Prezes Inteko sp. z o.o. odpowie także za niegospodarność, gdzie kwota szkody oszacowana została na 51 milionów złotych oraz za przywłaszczenie mienia o wartości 7 milionów złotych. Chodzi o cztery spalinowe zespoły trakcyjne - dodaje prokurator Zawada - Dybek.

Według prokuratury, w związku z postępowaniami przetargowymi, które Koleje Śląskie prowadziły w 2012 roku, doszło do licznych nieprawidłowości.

Dowody wskazują na to, że oskarżeni, jeszcze przed ogłoszeniem przetargu, ustalili pomiędzy sobą jakie mają być parametry pojazdów, które były przedmiotem przetargu. Ustalili je w taki sposób, aby preferować firmę zewnętrzną biorącą udział w zmowie przetargowej.

- Dowody zgromadzone w śledztwie wskazują także, że oskarżeni zawarli niezgodne z prawem ,,pozorne’’ umowy pozwalającej na pozyskanie źródeł finansowania dla firmy zewnętrznej będącej dostawcą taboru kolejowego. Uzyskanie tych pieniędzy było niezbędne, aby późniejszy dostawca taboru kolejowego mógł stanąć w przetargu. Po pierwsze, by miał środki niezbędne do nabycia i modernizacji pojazdów, a po drugie uregulował zaległości wobec ZUS i US - informuje katowicka prokuratura.

Zarzuty niegospodarności dotyczą „niekorzystnych i nieekonomicznych decyzji w związku z prowadzoną procedurą zamówień publicznych”. Dla przykładu: świadomie kupowano wagony bez stosownych atestów, co doprowadziło do sytuacji, w której nie można było korzystać z tych wagonów, a pomimo tego Koleje Śląskie płaciły czynsz za te urządzenia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto